Job offer

Default

WE SHAPE THE DIGITAL WORLD TO BRING PEOPLE CLOSER TOGETHER – APPLY NOW!

Job-ID: 109293_RO_2

Inginer Expert 1 - Dezvoltare si Operare Retea IP - ID 943571

Company:
Telekom Romania
Locations:
Bucharest, Romania
Job level:
Professional
Employment type:
Full Time - Regular
Functional Area:
Technology and Networks
  • Apply now
  • Bookmark
  • Share
    Two clicks for more data privacy: click here to activate the button and send your recommendation. Data will be transfered as soon as the activation occurs.
  • Print
  • +800 80 056 056

SCOP PRINCIPAL:

Indeplineste sarcini complexe de natura tehnica pentru proiectarea resurselor si infrastructurii retelelor de transport IP si Ethernet, precum si activitatea de operare a retelelor IP si Ethernet si a serviciilor furnizate peste aceste retele, printr-o admnistrare eficienta, in parametri optimi de functionare, prin gestionarea, analiza si minimizarea timpului de remediere a deranjamentelor, prin cresterea cantitativa si calitativa a instalarilor de echipamente si servicii noi, prin identificarea si implementarea de solutii de optimizare.

ATRIBUTII / RESPONSABILITATI PRINCIPALE:

  • Angajatul are obligatia respectarii Regulamentului de Ordine Interioara al Societatii, regulile si procedurile aplicabile postului ocupat, indiferent de modalitatea de comunicare a acestora catre angajat.
  • De asemenea, are obligatia, in acord cu responsabilitatile postului ocupat, sa-si insuseasca si sa respecte prevederile regulamentului privind protectia datelor cu caracter personal.
  • Asigura operarea proactiva si reactiva a retelelor IP si Ethernet la nivele mari de complexitate si a serviciilor furnizate peste aceste retele, precum si verificarea si imbunatatirea configuratiilor existente, respectand instructiunile de lucru existente;
  • Trateaza deranjamentele majore si critice de infrastructura IP si Ethernet cu obiectivul de a imbunatati continuu timpii de reactie si interventie, precum si cresterea eficientei solutiilor de restabilire a deranjamentului;
  • Trateaza si remedierea reclamatiile ce privesc serviciile IP oferite clientilor B2B, Rezidential si Wholesale
  • Efectueaza lucrari programate complexe de infrastructura si servicii IP si Ethernet, in conformitate cu Change Request emise;
  • Deruleaza activitati de proiectare si inginerie a retelelor de transport IP si Ethernet la nivele mari de complexitate, in conformitate cu strategia si planurile provenite din zona Strategie T&O;
  • Elaboreaza solutii de ansamblu si estimãri de cost initiale (HLD – High Level Design) pe baza Indicatorilor de Cost furnizati din zona Strategie T&O, precum si a documentelor descriptive de detaliu  (LLD - Low Level Design) referitoare la echipamente si materiale asociate retelelor de transport IP si Ethernet;
  • Contribuie la adaptarea / definirea standardelor de inginerie pentru tehnologii, echipamente si materiale asociate Retelelor de transport IP si Ethernet;
  • Analizeaza tehnologiile existente si noi, standardelor existente si in dezvoltare, evalueaza aplicabilitatea si recomanda posibile solutii/ optiuni;
  • Defineste programul de testare a tehnologiilor/ serviciilor/ echipamentelor din aria de competenta  in vederea sustinerii deciziilor de inginerie si proiectare;
  • Poate coordona daca este nevoie echipe de proiect interdepartamentale pentru dezvoltarea/ implementarea de de produse noi cu impact in zona IP si Ethernet;
  • Participa la intalniri cu furnizorii si partenerii externi pentru imbunatatirea suportului acordat de catre acestia; Escaleaza problemele si intocmeste rapoartele de performanta ale furnizorilor catre echipa care administreaza contractele;
  • Sustine lucrul in echipã si comunicarea, urmãreste si participa activ in dezvoltarea cunostintelor si abilitãtilor colaboratorilor din echipa.
  • Pastreaza confidentialitatea informatiilor cu caracter personal a clientilor externi, precum si a informatiilor din bazele de date externe si interne la care are acces.
  • Indeplineste orice alte sarcini trasate de catre seful direct, in concordanta cu natura postului si aria sa de expertiza;
  • Alte atributii / responsabilitati similare, potrivit felului muncii

CERINTELE POSTULUI

Studii:

  • Studii superioare tehnice - telecomunicatii;

Experienta in munca:

  • Minim 5 ani experienta domeniu IT&C -  retele de telecomunicatii
  • Minim 3 ani experienta in proiectarea si/sau operarea retelelor IP si Ethernet.
  • Participarea in implementarea a minim 2 proiecte complexe pe zona IP si Ethernet (ex. schimbare de arhitectura la nivel national, introducerea unei tehnologii noi la nivelul intregii retele)

CUNOSTINTE, APTITUDINI & ABILITATI:

  • Cunostinte avansate privind technologiile IP si Ethernet:Routing, Switching, MPLS,  Multicast, BGP, IS-IS, IP, QoS, Carrier Ethernet, SNMP;
  • Constiinte avansate privind technologiile Layer 2 Ethernet si MPLS VPN in retele de Service Provider;
  • Experienta solida cu echipamente Cisco (7600, ASR 9k,7200, Catalyst switches), Huawei (Eudemon, NE40), Nokia equipments (7750, 7210);
  • Experienta solida cu platforme de Network Monitoring, quality measurements, performance management;
  • Buna cunoastere a limbii engleze;
  • Preocupare pentru acuratete.
  • Orientare catre client, orientare catre rezultate, spirit de initiativa, abilitate de a lucra in echipa, abilitate de a lucra sub presiune, flexibilitate, rezolvarea  problemelor in timp optim;
  • Persoana activa, foarte organizata si structurata, capabila sa coordoneze si sa gestioneze mai multe lucrari in acelasi timp;
  • Capacitatea de a face fata unui mediu de lucru dinamic, in continua schimbare;
  • Abilitati bune de comunicare verbala si in scris;
  • Capacitatea de a mentine un climat de munca prietenos si respectuos cu colegii.
  • Health offers and insurance

Telekom Romania este un brand dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu aproximativ 10 milioane de contracte de servicii. Este parte a grupului Deutsche Telekom – unul dintre liderii globali de comunicatii integrate, prezent în 51 de țări de pe 5 continente.

Soluțiile noastre deschid o lume infinită de oportunități de a împărtăși cele mai frumoase și emoționante experiențe cu familia, prietenii, colegii și cu cei din jurul nostru. Misiunea noastră este să îmbogățim viețile oamenilor, oferindu-le acestora servicii integrate fixe și mobile, tehnologii de ultimă generație 4G, fibră optică, precum și Internet TV, care aduce utilizatorilor o nouă experiență de divertisment, cu acces la conținut exclusiv și de calitate, pe toate ecranele, și funcționalități interactive avansate. În ceea ce privește clientii business, Telekom Romania este partenerul de încredere al companiilor, pentru care oferim soluții complete de comunicații și IT&C care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Soluțiile noastre conectează oameni, mașini și conținut, pentru un viitor mai bun, mai sigur și mai simplu.

com.coremedia.blueprint.cae.contentbeans.CMPictureImpl$$[id=556408]

Mihai Comsa

recrutare@telekom.ro

+800 80 056 056

Further career information

Your application - quick and easy in just 5 minutes! Found your new job? Then simply click on 'Apply now' to get to the form for your personal details. Do you have your application documents (CV, cover letter, certificates) available? You can upload them as pdf-; word- (docx); ppt-; xls-; csv- oder txt-file with a maximum upload size of 10 MB each. As soon as we receive your application, you will get a confirmation via e-mail. The first thing we do is check whether your profile matches the job. This first selection round can take up to four weeks. If you are successful in the pre-selection round, we will contact you to arrange an interview.

Looking for tips for your application? Then take a look at the section called Application Tips on our career website. Here you will find all manner of tips on 'The Right Way to Apply' and all the answers to the application process of our Jobworld.

By the way, once you have set up your digital application, you can use it to apply for any position at T-Systems and Deutsche Telekom Group - quickly and easily and with just one click.

You need technical help? Our Career Team can be reached via e-mail or via phone: +49 800 3306700 and is looking forward to help you with any request.

Master exciting challenges without overextending yourself, be dedicated to your job while also enjoying a well-balanced private life – this is admittedly not always easy.

Take charge of your life. With work-life@telekom, Telekom is expressly integrating the reconciliation of work and private life into the corporate culture. Diverse measures in the focal areas “Working time and location”, “Health and fitness”, “Family” and “Social aspects” ensure improved reconciliation of work and private life – for all of our employees: Singles and families, young and old employees, men and women. With us you can unfold your full potential while also making your individual life plan a reality.

We can offer you development opportunities that are lifelong. After all, the challenges in our industry are constantly changing - and we know, that we can best meet them with outstandingly qualified colleagues.

We offer a broad spectrum of personal training and development possibilities. Whether you're a newcomer, an expert or a manager - we can offer you exciting prospects and individual career paths. For example, there are various development programs to support expert and executive careers, international exchanges, or part-time studying while you work. Our employees have the choice. Detailed information can be found in the category Career Center on our career website.

Money might not bring happiness, but it does make life easier. Because we want you to be able to focus fully on the projects at hand, we support you with an attractive salary and numerous benefits. Because money can't get you everything, we offer a number of benefits to make life easier on top of that. You can further benefit from individual location-specific offers and support services.

You want to know more about our compensations and benefits? Then take a look at the section called Our Services on our career site.

PrintBookmark Share
FAQ Share